Befolkningsbytet
Fredrik Reinfeldt (M).

Asylprognosen skrivs upp rejält – igen

Publicerad 19 augusti 2014 kl 16.04

Inrikes. Migrationsverket väckte uppståndelse i slutet av juli när myndigheten skrev upp sin prognos för antalet asylsökare under 2014 till rekordhöga 80.000. I höst väntas prognosen höjas ytterligare – till 100.000 asylsökare.

Dela artikeln

Sydsvenskan har tagit del av nya siffror som visar att asylinvandringen till Sverige i år nu är "betydligt" högre än under det mest intensiva skedet av Balkankriget i början på 1990-talet.

Varje vecka tar sig nu en bra bit över 2.000 asylsökare illegalt från tredje världen till Sverige för att söka asyl, och om siffrorna håller i sig kommer Migrationsverkets prognos skrivas upp till närmare 100.000 i oktober.

– Det blir alltid en ökning på hösten. Vi tror att det blir så i år också. Möjligheten att resa ökar när sommaren går mot sitt slut, säger Christer Zettergren, chef för Migrationsverkets omvärldsavdelning till Sydsvenskan.

Under sitt sommartal i helgen bekräftade statsminister Fredrik Reinfeldt (M) att den rekordstora invandringen kostar så mycket att det inte finns några pengar kvar för andra typer av politiska satsningar.

– Det kommer att kosta pengar, vi kommer inte ha råd med så mycket annat, men det är verkligen människor som flyr för sina liv, sade Reinfeldt.

Uppdatering: Migrationsverket dementerar nu Sydsvenskans uppgifter i ett pressmeddelande. Enligt myndigheten ligger prognosen från juli, på 80.000 asylsökare, fast.

 

 


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Rysk helikopter flög in i Polen

"Testar beredskapen hos vårt luftförsvar". Polen har tidigare varnat för ökade "provokationer".0 

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Inrikes

Wall Street Journal spår enat nordiskt försvar

Konceptet: Truppminor och en miljon finska soldater.. Även familjen Wallenberg och svenska vapenindustrin hyllas av storfinansens prestigeorgan.0 

Två hittade döda på Kebnekaise

"Det värsta som kan hända.". Försvann ni hårt väder – räddningen fick ställas in.0 

Tidödraget: Åsiktsdömda ska inte få bli lärare

Skärpt registerkontroll ska inkludera "hets mot folkgrupp".. "Skolan ska vara en trygg plats – de har inget i skolan att göra."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0