USA-valet

Bildt oroas av Trumps framgångar

Publicerad 10 augusti 2015 kl 09.47

Utrikes. Den pensionerade yrkespolitikern och tidigare USA-informatören Carl Bildt, 66, uttrycker nu stark oro över att Donald Trump kan bli republikanernas presidentkandidat inför valet i USA nästa år.

Dela artikeln

”Om Donald Trump skulle bli USA:s president tror jag att det är bäst att vi sätter kurs mot bunkrarna”, skriver Carl Bildt på Twitter.

Men många är kritiska mot den svenske politikerns inlägg och menar att Donald Trump, som var emot både Vietnamkriget och Irakkriget, är ett betydligt mindre hot mot världsfreden än Bildts kompisar inom den globala eliten.

"säger en som är stolt att firat midsommar med Dick Cheney", skriver signaturen Hagberg65 och syftar på den amerikanske krigsförbrytaren Dick Cheney, som var USA:s vicepresident under USA:s olagliga invasion av Irak 2003.

Carl Bildt var Sveriges utrikesminister 2006–2014 och gjorde sig främst känd för sina kaxiga och spektakulära provokationer gentemot Ryssland. Under sin ämbetsperiod jämförde han bland annat landet med Nazityskland och när ukrainska kriminella brände ihjäl ett 40-tal proryska aktivister i Odessa kommenterade utrikesministern händelsen med att kalla aktivisterna i staden för "pro-ryska gangstrar".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 787062965


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Rotem Yanai, 20, omkom i drönarattack. Netanyahu: "Välsignat vare hennes minne."0 

Greps för rasism medan han drunknade i sitt eget blod: Nu döms Henry Nowaks mördare

18-åringens sista ord: "I can't breathe.". "Hade han tillhört en etnisk minoritet hade vi sett upplopp vid det här laget."0 

Ryska expertens bevis för att homosexualitet är en psykisk sjukdom

Toppsykiatrikern lanserar begreppet "transgender-spektrumtillstånd". . Visar att samma störning även orsakar "fetischistisk transvestism" och "schizofreni med periodisk feminisering".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0