USA-valet

Bildt oroas av Trumps framgångar

Publicerad 10 augusti 2015 kl 09.47

Utrikes. Den pensionerade yrkespolitikern och tidigare USA-informatören Carl Bildt, 66, uttrycker nu stark oro över att Donald Trump kan bli republikanernas presidentkandidat inför valet i USA nästa år.

Dela artikeln

”Om Donald Trump skulle bli USA:s president tror jag att det är bäst att vi sätter kurs mot bunkrarna”, skriver Carl Bildt på Twitter.

Men många är kritiska mot den svenske politikerns inlägg och menar att Donald Trump, som var emot både Vietnamkriget och Irakkriget, är ett betydligt mindre hot mot världsfreden än Bildts kompisar inom den globala eliten.

"säger en som är stolt att firat midsommar med Dick Cheney", skriver signaturen Hagberg65 och syftar på den amerikanske krigsförbrytaren Dick Cheney, som var USA:s vicepresident under USA:s olagliga invasion av Irak 2003.

Carl Bildt var Sveriges utrikesminister 2006–2014 och gjorde sig främst känd för sina kaxiga och spektakulära provokationer gentemot Ryssland. Under sin ämbetsperiod jämförde han bland annat landet med Nazityskland och när ukrainska kriminella brände ihjäl ett 40-tal proryska aktivister i Odessa kommenterade utrikesministern händelsen med att kalla aktivisterna i staden för "pro-ryska gangstrar".


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kalla Fakta-reporter anlitade torped för att mordhota farmor

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0