USA-valet

Birgitta Ohlsson (L) grät "stolthetstårar" för Hillary

Publicerad 27 juli 2016 kl 12.46

Utrikes. L-toppen Birgitta Ohlsson, som är på plats under Demokraternas konvent i USA, blev så rörd när Hillary Clinton valdes till presidentkandidat att hon började gråta. Även Annie Lööf (C) hoppas på att Hillary ska fortsätta driva USA:s interventionistiska utrikespolitik.

Dela artikeln

"Ikväll grät jag stolthetstårar på Wells Fargoarenan i Philadelphia på Demokraternas konvent. För första gången nominerade ett stort amerikanskt parti en kvinna som presidentkandidat. Ett glastak krossades symboliskt på scenen", skriver Ohlsson på Facebook.

Den 41-åriga före detta EU-ministern förklarar att hon "föll" för Hillary "på allvar" när hon hon höll sitt tal på kvinnokonferensen i Peking 1995.

"I kväll höll Meryl Streep ett feministiskt brandtal för Clinton. Madeleine Albright talade om hennes uthålliga ledarskap. Bill talade om henne sin bästa vän. Alicia Keys sjöng om kampen för förändring. Historia skrevs", skriver Birgitta Ohlsson.

En annan kvinnlig svensk politiker som svurit trohet till Hillary Clinton är Centerpartiets partiledare Annie Lööf. I en debattartikel i Expressen beskriver hon Donald Trump som "en farlig populist som gång på gång gör sexistiska, rasistiska och islamofoba uttalanden" och som "driver en isolationistisk utrikespolitik".

"Hillary Clinton är motsatsen. Hon har en bred syn på USA och dess roll i världen. Hon förstår att internationellt samarbete är nödvändigt i dagens globaliserade värld. Med sin utrikespolitiska erfarenhet och djupa kunskap om diplomati kommer USA fortsatt vara en viktig ledare på den internationella scenen", skriver Annie.


Nyheter från förstasidan

S-bluff om "slöseri" – vill slösa lika mycket själva

Skillnaden mot egna budgeten: 0,3 procent. Samma slöseri oavsett vem man röstar på, enligt en granskning i Dagens Industri.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Kan bli svårare syssla med skatter och krig.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar fungera som valuta.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Mer från Utrikes

Meloni och Macron i ordkrig om mördad högeraktivist

Franske presidenten ryter ifrån: "Stanna hemma.". Ilsknar till rejält när Italien fördömer vänsterextrema dådet.0 

Största amerikanska styrkan i Mellanöstern sedan invasionen av Irak 2003. Trump ger Iran tio dagar att gå med på krav som landet inte kan acceptera.0 

Trump vill offentliggöra UFO-dokument

Hänvisar till "enormt intresse" från allmänheten.. Samtidigt bedyrar Obama att han inte såg några bevis för utomjordingar som president.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0