Bombterrorn
Genrebild.

Blomsterbutik bombad i Skåne

Publicerad 25 november 2019 kl 09.23

Inrikes. Under natten bombades en blomsterbutik i Bjuv utanför Helsingborg, uppger polisen på sin hemsida. Detonationen ska ha orsakat skador på fastigheten.

Dela artikeln

Det var tidigt i morse som polisen larmades till Norra Storgatan i Bjuv med anledning av en explosion.

Det var en privatperson som berättade att en blomsterbutik förstörts och en patrull skickades till adressen.

"Skadorna på platsen tyder på att det har varit någon form av detonation som orsakat skadorna", skriver polisen på sin hemsida.

Platsen är avspärrad och polisens nationella bombskydd har kallats in.

Detonationen ska ha skett vid 03-tiden i natt. Enligt HD var bomben så pass kraftig att flera rutor krossades.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jerzy Sarneckis nya teori: Gängvåldet kommer upphöra av sig självt

78-årige kriminologen kommer med lugnande besked. De kriminella kommer "inom de närmaste åren" att självmant tröttna på att begå brott.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0