Bok om självmordsbombare ska hjälpa skolbarn "förstå" araber

Publicerad 5 december 2023 kl 08.36

Inrikes. Att läsa en bok om självmordsbombare kan hjälpa svenska gymnasielever att förstå arabisk kultur, visar en ny svensk studie.

Dela artikeln

Forskare vid Örebro universitet genomförde ett projektet på fyra gymnasieskolor i Sverige där eleverna fick läsa romanen ”Sirenerna i Bagdad”, som handlar om en ung irakisk man som blir en självmordsbombare.

Nu menar forskaren Karl Ågerup att boken har hjälpt eleverna att förstå arabisk kultur på ett sätt som inte hade varit möjligt annars.

– Tanken är att utmana elevernas stereotypa och förenklade föreställningar om Mellanöstern och dess invånare, samt att uppmuntra deras empatiska- och kritiska tänkande, säger han i ett uttalande på universitetets hemsida.

– Undervisningsmodellen kan öka elevernas förståelse för olika kulturer och göra eleverna mer globalt medvetna. Och den går lika bra att använda i undervisningen om andra delar av världen än Mellanöstern, säger Karl Ågerup.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här ska Trump och Putin mötas

Världsledarna träffas på avlägsen militärbas – på gammal rysk mark. "Det ter sig helt logiskt att helt enkelt flyga över Berings sund."0 

Ekonominyheter

Norska oljefonden säljer israeliska tillgångar

Pensionsjättens beslut.. Hade över 20 miljarder investerade i israeliska företag.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.