Bombdåd mot polisen i Köpenhamnsgetto – man med påse jagas

Publicerad 10 augusti 2019 kl 12.32

Inrikes. Natten till lördag skedde ytterligare ett bombdåd i den danska huvudstaden Köpenhamn. Polisen går nu ut med en bild på den misstänkte gärningsmannen.

Dela artikeln

Det var strax efter klockan 03 i natt som någon bombade lokalpolisstationen i den invandrartäta stadsdelen Nørrebro i Köpenhamn.

Bomben ska ha orsakat stora materiella skador på huset och fönsterrutor krossades.

Polisen efterlyser nu en mörkklädd man som kort efter sprängningen ska ha sprungit från platsen.

Den förmodade gärningsmannen beskrivs vara i åldern 15-25 år, 170-180 cm lång, normal kroppsbyggnad, klädd i en svart jacka med huvan dragen över huvudet, mörka löst sittande byxor med en ficka på höger ben, ljust märke på byxans ficka, svarta skor med svarta sulor och inga handskar. Han bar också en blå Rema 1000-plastpåse med vitt band, skriver Köpenhamnspolisen på sin hemsida.

Under fredagen rapporterade Fria Tider om att danska politiker nu befarar att Danmark ska bli som Sverige när det gäller bombdåd. Enligt Danmarks Radio har Sverige haft 96 bombningar på ett halvår, medan Köpenhamn haft åtta under samma period.

Nattens bombning blir alltså den nionde, och det är den andra bombningen av en dansk myndighetsbyggnad på några dagar. Tidigare i veckan bombades det danska Skatteverket.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Rönninge-offrets familj vädjar: Sluta sprida bilder

Unga kvinnans namn och bild sprids.. "Vi ber medier och allmänhet att visa förståelse och respektera vår integritet."0 

Stor mängd döda och skadade i explosion på bar i Schweiz

Ett 40-tal redan omkomna.. Majoriteten av de skadade uppges vara allvarligt skadade.0 

Försvarssprayer säljer slut efter julhelgens kvinnomord

"Exceptionellt hög efterfrågan.". Samtidigt är intresset självförsvarskurser nu rekordstort.0 

"Ikonisk" gängprofil häktas för 13 år gammalt mord

Eddie Jobe greps i Wien.. Misstänks för dödskjutning vid spårvagnshållplats i Frölunda 2012.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0