Bombterrorn

Bombdåden i Sydsverige har fördubblats på ett år

Publicerad 31 oktober 2019 kl 16.04

Inrikes. Antalet sprängdåd i Sydsverige har fördubblats på bara ett år. Det visar siffror som SVT:s Veckans brott tagit del av. Enligt polisen är Sverige det värsta av alla industrialiserade länder när det kommer till sprängningar.

Dela artikeln

Natten till torsdag skedde det två kraftiga bombdåd i Helsingborg. Ett hus blev helt utblåst.

Och det sprängs som aldrig förr i Skåne.

Förra året, mellan januari-oktober, inträffade det 34 bombdåd i region Syd. Men 2019 har antalet fördubblats.

Under samma period i år har det skett hela 71 sprängningar. Ett par bombdåd i veckan.

– Vi är tio miljoner människor i Sverige men den här nivån på sprängningar har jag inte hittat någon motsvarighet av i något industrialiserat land, säger Ylva Ehrlin, analytiker på Nationella bombskyddet, till SVT.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0