Bombterrorn

Bombdåd i Stockholm – lägenheter fick fönster krossade

Publicerad 12 juni 2020 kl 09.10

Inrikes. Flera lägenheter fick sina fönster krossade när någon sprängde en kraftig bomb i Bredäng i södra Stockholm i natt.

Dela artikeln

Det var vid 02-tiden i natt som polis och räddningstjänst larmades till Bredäng efter att flera boende ringt in om en hög smäll.

När polispatrullerna kom till platsen såg de att flera lägenhetsrutor i en flerbostadsfastighet hade krossats.

Nationella bombskyddet skickades till platsen och det kunde konstateras att en detonation inträffat.

– Det var en ganska stor explosion. Flera rutor krossades, säger polisens presstalesperson Per Fahlström till Mitti.

Polisen har spärrat av en balkong för att göra en teknisk undersökning samt säkerställa orsaken till detonationen.

Ingen person skadades vid händelsen och ingen boende behövde evakueras. Ingen person har heller gripits för brottet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 168988118


Varnish cache server

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus