Bondeprotesterna

Bönder "belägrar" EU-parlamentet

Publicerad 1 februari 2024 kl 15.01

EU. Stora bondeprotester pågår idag i Bryssel, där tusentals personer visat sitt missnöje med politikerna genom att bland annat anlägga bränder och kasta ägg på EU-parlamentet.

Dela artikeln

De omfattande bondeprotesterna i Tyskland har spridit sig och även i länder som Frankrike, Spanien och Belgien demonstrerar denna samhällsgrupp nu.

Enligt lokala medier deltog cirka 1.300 traktorer vid dagens protest i Bryssel, centrerad till Europaparlamentet.

"Om du älskar jorden, stötta dem som sköter den", löd budskapet på en banderoll.

Detta skedde samtidigt som EU-ledarna höll toppmöte. Där finns dock inte frågan om bondekrisen på dagordningen, utan mötet har fokuserat på Ukraina.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA dumpar Nato-ansvar för Europa

Konventionella USA-förband tas hem till 2027. EU-länderna dömer nu ut supermaktens planer som "orealistiska".0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.