Brexit

Boris Johnson ny utrikesminister

Publicerad 14 juli 2016 kl 00.33

Utrikes. Nu har den tunge EU- och Obama-kritikern Boris Johnson utsetts till brittisk utrikesminister i Theresa Mays regering, rapporterar Daily Mail.

Dela artikeln

Inför EU-utträdet var Johnson ledare för utträdessidan och fram till i år var han borgmästare i London. Johnson räknas till den brittiska högerns intellektuella och har varit redaktör för The Spectator och kolumnist i The Daily Telegraph.

Utrikespolitiskt har Boris Johnson först och främst gjort sig känd som EU-kritiker, men hans hållning i andra frågor är inte lika glasklar. Å ena sidan har han påstått att Nato – men inte EU – ligger bakom den långa tiden av fred i Europa. Å andra sidan har han stundtals uttryckt sig på ett sätt som retat upp västerländska Natoliberaler, som när han beskyllde EU för att ha skapat den blodiga konflikten i Ukraina.

Uttalandet, som stod i strid med den västerländska medie­doktrinen om att Ryssland har skapat konflikten i Ukraina, väckte vrede i västerländska mediehus och fick stannasidans affischnamn James McGrory att kalla Johnson för "Putin-apologet".

När Barack Obama gav sig in i striden om brexit och förkunnade att USA gärna såg att Storbritannien stannar kvar i unionen, kallade Boris Johnson den amerikanske presidenten för hycklare, eftersom han menade att USA knappast skulle ha accepterat att överlåta en del av sin suveränitet på det sätt som Storbritannien har gjort till Bryssel.

Andra nyheter i den brittiska regeringen är att finansministern George Osborne får sparken och ersätts med Philip Hammond som var utrikesminister under David Cameron.

"Jag hoppas att jag har lämnat ekonomin i ett bättre skick än vad den var när jag tillträdde", skriver den sparkade Osborne på Twitter.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 419727928


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Mer från Utrikes

Lindsey Graham död i hjärtinfarkt

Blev 71 år.. Neokonservative höken dog plötsligt och oväntat.0 

Tiotusentals invandrare har lämnat rasismens Sydafrika

Fördrivs från landet av svarta sydafrikaner.. "Vi går runt och knackar dörr för att avlägsna utlänningar."0 

CNN-feministens lyxliv med 43 år yngre pojkvännen

Kvinnan med Trump-"skämtet" visar upp nya partnern.. Enligt 65-åringen har yngre män inte samma ”sexism, kvinnohat och fördomar” som män i hennes egen ålder.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0