Boris Johnson på intensiven

Publicerad 7 april 2020 kl 10.09

Utrikes. Tillståndet har försämrats för Storbritanniens coronasjuka premiärminister. Boris Johnson, 55, har tillbringat natten på sjukhusets intensivvårdsavdelning.

Dela artikeln

Premiärministern fördes på söndagskvällen till ett sjukhus i London efter att ha uppvisat "ihållande symptom" som feber. Han insjuknade tio dagar tidigare i covid-19.

Nu har Johnsons hälsoläge försämrats ytterligare och han har blivit inlagd på intensiven.

"Under eftermiddagen förvärrades premiärministerns tillstånd och på rekommendation från hans medicinska team har han flyttats till intensivvårdenheten på sjukhuset", skriver Downing Street på sin hemsida.

Enligt uppgifter i brittisk media ska Boris Johnson ha kopplats till en respirator för att få andningshjälp. De uppgifterna har dock tillbakavisats av regeringen. Premiärministern är på intensiven så att han ska ha en respirator till hands ifall den skulle behövas, skriver BBC News.

Utrikesminister Dominic Raab har ombetts att tills vidare ta över premiärministerns roll i de sammanhang där det behövs.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 332458662


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 332458663


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Succé för Dansk Folkeparti – tredubblas i valet

"Dansk Folkeparti är tillbaka." Belönas stort av väljarna efter att ha lagt fram krav på återvandring som går betydligt längre än SD.0 

Ekonominyheter

"Skrämmande": Växande vreden när storbankerna stoppar kontanter och stänger konton

Allt fler får nog av terrorn.. "Banken har slutat vara en servicepartner och blivit en fientlig kontrollmakt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0