Underhåll pågår: Den 22 december uppdateras Fria Tider kanske inte som vanligt.
Foto: Abida/Cc-By

Borlänge klarar inte fler somalier

Publicerad 16 februari 2013 kl 08.30

Inrikes.Borlänge har blivit målet för en stor del av de tiotusentals somalier som invandrat till Sverige och lokala politiker säger nu att de inte kan ta emot fler anhöriginvandrare.

Gilla artikeln på Facebook

Borlänge kommun förbereder sig på en ökad anhöriginvandring från Somalia, skriver Dalarnas Tidningar. Bara sedan oktober i fjol har 201 somaliska anhöriginvandrare kommit till kommunen och under 2013 väntas många fler.

Kommunalrådet Kenneth Persson (S) säger att det inte finns tillräckligt med bostäder åt somalierna.

– Är det fullt så är det fullt, säger han till Dalarnas Tidningar.

Persson vill istället att någon annan kommun tar tag i problemet med att upplåta bostäder åt invandrargruppen.

– Vi måste hitta lösningar utanför kommunen, som kanske är otraditionella. Det är inte rimligt att man bor i knökfulla små lägenheter, säger han.

En lösning som diskuteras är att bygga kåkstäder i form av baracker – dock helst inte i Borlänge.

Just Borlänge är en populär bostadsort för de somalier som invandrar till Sverige. Under 2012 och 2013 beräknar Migrationsverket att 1 000 somalier kommer att bosätte sig i staden. I utgången av 2011 bodde det 55 000 somalier i Sverige.

Somalier mest utsatta
Somalier är en mycket utsatt grupp. Medel-IQ i Somalia är 68, enligt modern forskning, vilket motsvarar särskolenivå i Sverige. Det innebär att sannolikheten att en slumpmässig svensk är intelligentare än en slumpmässig somalier är 94 procent och att endast 2 procent av somalierna är intelligentare än medelintelligensen i Sverige.

Somaliernas låga intelligens gör att de har det svårt att lära sig avläsa symboler och tolka skyltar. ”Att lära sig klockan är jättekomplicerat”, berättar en SFI-lärare i Borlänge för Sveriges Radio. Detta leder till ett strukturell utanförskap – statistik visar att bara var femte arbetsför somalier i Sverige har arbete.

”Det här är vår verklighet” säger Jan-Olov Lundberg, integrationsansvarig i Borlänge kommun, där nu mer än varannan nyanländ asylsökare är analfabet.

Dessutom har somalier stora problem med kriminalitet. En av fem unga somaliska män var inblandade i minst ett våldsbrott bara under en tvåårsperiod, framkom det i en granskning i Göteborgs-Posten.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Knarkrazzian mot Reinfeldt

Efter knarkrazzian. Se själv: Allt material från Fredrik Reinfeldts lägenhet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Malmö kommun bjöd på ”vinterfest” – bara för sossar

Allmänheten mötte "kampanjande socialdemokrater i olika dräkter".. Nu tackar den S-styrda kommunen nej till en extern utredning av hur den hanterar väljarnas skattemedel.0 

Sol i Sverige på årets mörkaste dag

Ljust vintersolstånd idag.. Solen kommer på besök under årets ovanligt mulna december.0 

Vindkraften pekas ut som största förstörelsen av kapital i modern tid

Bolagen betalar för att få leverera el.. Dessutom gör trenden med allt högre verk att snurrorna helt enkelt blåser sönder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0