Bostadsbubblan
Arkivbild.

Bostadsbyggandet sjunker – regeringens mål nu långt borta

Publicerad 22 mars 2018 kl 08.42

Inrikes. Bostadsbyggandet i Sverige sjunker kraftigt och regeringens mål att lösa bostadsbristen är nu långt borta. Nästa år kommer antalet nybyggnationer vara blott 46.000, visar Sveriges Byggindustriers senaste konjunkturprognos. Det innebär att många inte kommer kunna få någon bostad.

Dela artikeln

Enligt Sveriges Byggindustriers senaste prognos sjunker antalet påbörjade bostäder i Sverige från 55.000 nybyggnationer i år till 46.000 under nästa år, hela 20.000 mindre i jämförelse med 2017 eller den lägsta nivån på mer än fyra år.

Boverket, myndigheten för samhällsplanering, byggande och boende, har satt ett krav om 80.000 nya bostäder om året, eller 600.000 nybyggnationer fram till 2025, för att få bort bostadsbristen i Sverige.

Men det målet är nu långt borta.

– Allt detta innebär att människor som behöver ha en bostad inte kommer att få tag på en bostad. Det innebär också att jobb och tillväxt hotas framöver, säger Catharina Elmsäter-Svärd, som är vd för Sveriges Byggindustrier, till SVT Nyheter.

Förklaringen till det minskade bostadsbyggandet uppges vara osäkerheten på bostadsmarknad. Sveriges Byggindustrier menar att man under lång tid "varnat" för att så kallade kreditrestriktioner, som det skärpta amorteringskravet, kommer påskynda ett konjunkturfall.

– Bostadsbristen slår extra hårt mot hushåll med svag ekonomi i starka arbetsmarknadsregioner. Det kan till exempel vara en ensamstående förälder i behov av ett större boende, säger Catharina Elmsäter-Svärd i ett pressmeddelande.

"Den procentuella nedgången i nyproduktion motsvarar drygt 30 procent sedan konjunkturtoppen 2017. Nyproduktionen av lägenheter i flerbostads- och småhus är nu tillbaka under 2015 års nivå", skriver Sveriges Byggindustrier.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 967126385


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 967126386


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Tobias Andersson (SD) om petningen: "Vad tror du att folk tror?"

"Jag trivdes bra i näringsutskottet." Egna kommentaren – medan andra SD-toppar försöker tona ned rockaden.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus