Bostadsbubblan

Bostadspriserna fortsätter falla – "början på lång trend"

Publicerad 3 januari 2022 kl 08.06

Ekonomi. Huspriserna sjönk mellan 0,1–2,5 procent i december månad i hela landet, enligt statistik från SBAB:s tjänst Booli.

Dela artikeln

I norra Sverige har huspriserna fallit med 6,5 procent de senaste tre månaderna och för bostadsrätter är siffran minus 5,9 procent.

På bostadsrättssidan syntes en men bred prisminskning överallt förutom i Storstockholm och Storgöteborg.

Inflationen oroar SBAB som tror att centralbanker kommer höja räntorna och tvinga folk att faktiskt betala för sina lån framöver. Långsiktigt kommer svenska bopriser därför att visa en fallande trend, enligt banken.

Enligt SBAB:s senaste prognos kommer bostadpriserna i slutet av 2024 att vara fem procent lägre än de är i dag.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 755929081


Varnish cache server

Kvinnorna fick sparken. Men nu har det beslutats att den grovt kriminelle irakiern ska ha flyktingstatus och slippa utvisning.0 Plus

Mer från Ekonomi

Oligarkfamiljen stärker greppet om svensk industri. Förra ÖB sitter i bolagets styrelse med Marcus Wallenberg.0 

Så här stor bostad har en 25-åring råd med i Stockholm

1,9 kvadratmeter.. "Har du inte föräldrar med kapital står du utanför – oavsett hur hårt du jobbar eller sparar."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0