Asylbränderna
Branden var en "samvetslös" attack "riktad mot människor", enligt Migrationsverkets ställföreträdande generaldirektör Mikael Ribbenvik.

Brand på asylboende startade inomhus

Publicerad 27 oktober 2015 kl 16.19

Inrikes. Den uppmärksammade branden på ett asylboende i Munkedal i Bohuslän startade med största sannolikhet inne i byggnaden av asylsökarna själva och var alltså inget attentat, enligt polisen.

Dela artikeln

Kriminalkommissarie Thord Haraldsson säger till Göteborgs-Posten att det är oklart varför brandlarmet inte gick igång – men han har sina aningar.

– Vi vet att räddningstjänsten haft flera automatlarm från platsen på grund av att många rökt inomhus. Det har framkommit att folk täckt för detektorerna tidigare men i det här fallet vet vi inte, säger Haraldsson till tidningen.

När branden inträffade för en vecka sedan slogs den upp stort i media och utmålades som en rasistiskt motiverat attentat. Tonläget var högt.

– Här var attacken riktad mot människor. Det är totalt samvetslöst, fastslog exempelvis Mikael Ribbenvik, ställföreträdande generaldirektör på Migrationsverket, i samband med branden i Munkedal.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 650390681


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Jomshof till antisemit: "Din lågpannade vidriga lilla skitmänniska"

Muslimens kommentar gör SD-toppen helt vansinnig.. "Ta din antisemitism, din pedofilprofet, din get och vandra hem till ditt skitland."0 

Partiet tvingas nu ta strid för invandrarrösterna. Hävdar samtidigt att Nyans "inte är något hot överhuvud taget".0 

Röstmottagare uppmanade väljare "rösta rött eller grönt – inte blått"

"Klart vi ser allvarligt på det här.". Valarbetaren stängs av efter incidenten under förtidsröstningens första dag.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0