Anders Behring Breivik

Breiviks "organisation" fanns inte

Publicerad 2 januari 2012 kl 13.59

Utrikes.Polisen har inte funnit några tecken på att Anders Behring Breiviks påstådda terrornätverk existerar, uppger NRK.

Gilla artikeln på Facebook

I samtal med rättspsykiatriker har Breivik berättat om en militär orden som grundades 2002 i London och som ”finansierar, planerar och genomför operationer”. Den skulle vara domare, jury och ha verkställande makt i en krigsförbrytartribunal.

- Vi har lagt upp en speciell organisatorisk struktur, säger Breivik i samtal med rättspsykiatrin.

Men polisen är nu övertygade om att något nätverk inte finns.

- För varje dag som går blir vi mer säkra på att nätverket inte finns, säger åklagare Christian Hatlo till Aftenposten.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1039680169


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1039680170


Varnish cache server

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Utrikes

Japan öppnade upp för massinvandring – nu dras bromsen åt

Skärper kraven kraftigt och tjugodubblar avgiften för invandrare.. Premiärministern hänvisar till att japaner "känner oro och upplever orättvisor".0 Plus

AFD får sin första talmanspost

Historiska utnämningen i Sachsen-Anhalt.. Första gången partiet leder ett delstatsparlament.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus