Brexit

Brexit kan förlängas till nästa år

Publicerad 25 oktober 2019 kl 16.05

Utrikes. Det ser inte ut att bli något EU-utträde för Storbritannien nästa vecka. Datumet kan skjutas fram till nästa år.

Dela artikeln

Storbritannien skulle lämna EU den 31 oktober. Det var det som var bestämt. Men efter att underhuset röstat ner premiärminister Boris Johnsons förslag ser den politiska röran i stället ut att fortsätta.

Parlamentet har röstat för en förlängning av utträdet, vilket tidigare i veckan fick Johnson att mana till nyval i landet den 12 december.

Under fredagen möttes EU:s länder för att diskutera en förlängning. Något beslut fattades dock inte, utan det skjuts upp till nästa vecka. Frankrike vill bara ge Storbritannien förlängt till den 30 november.

Men enligt Nyhetsbyrån Direkt ska en majoritet av EU-länderna i princip var överens om att förlänga utträdet till den 31 januari 2020.

– Att helt enkelt ge mer tid – utan någon politisk förändring, utan ratificering, utan ett val – det skulle vara värdelöst, sade Frankrikes Europaminister Amélie de Montchalin igår enligt Direkt.

EU väntas fatta sitt beslut på måndag eller tisdag.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 967356203


Varnish cache server

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus