Brexit

Brexit kan förlängas till nästa år

Publicerad 25 oktober 2019 kl 16.05

Utrikes. Det ser inte ut att bli något EU-utträde för Storbritannien nästa vecka. Datumet kan skjutas fram till nästa år.

Dela artikeln

Storbritannien skulle lämna EU den 31 oktober. Det var det som var bestämt. Men efter att underhuset röstat ner premiärminister Boris Johnsons förslag ser den politiska röran i stället ut att fortsätta.

Parlamentet har röstat för en förlängning av utträdet, vilket tidigare i veckan fick Johnson att mana till nyval i landet den 12 december.

Under fredagen möttes EU:s länder för att diskutera en förlängning. Något beslut fattades dock inte, utan det skjuts upp till nästa vecka. Frankrike vill bara ge Storbritannien förlängt till den 30 november.

Men enligt Nyhetsbyrån Direkt ska en majoritet av EU-länderna i princip var överens om att förlänga utträdet till den 31 januari 2020.

– Att helt enkelt ge mer tid – utan någon politisk förändring, utan ratificering, utan ett val – det skulle vara värdelöst, sade Frankrikes Europaminister Amélie de Montchalin igår enligt Direkt.

EU väntas fatta sitt beslut på måndag eller tisdag.


Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0