Regeringsbildningen
Enligt Ebba Busch Thor är samarbete med MP ingen lösning.

Busch Thor: "Det handlar om Sveriges bästa, inte Annie Lööf"

Publicerad 6 november 2018 kl 11.25

Inrikes. Att Moderaterna och Kristdemokraterna stoppade Centerledaren Annie Lööf från att få sonderingsuppdraget är inte det intressanta. Det viktiga är Sveriges bästa, sade KD-ledaren Ebba Busch Thor i TV4 Nyhetsmorgon idag.

Dela artikeln

Annie Lööf ville bli sonderingsperson och försöka bilda regering med MP.

Det förklarade hon själv under måndagen.

Så blev det inte, eftersom hon stoppades av Moderaterna och Kristdemokraterna.

Denna fråga är dock inte intressant, anser KD-ledaren Ebba Busch Thor.

– Sverige förtjänar mer än ytterligare dagar av kaffedrickande. Det här handlar om Sveriges bästa. Det här handlar inte om Annie Lööf, sade hon i TV4 Nyhetsmorgon på tisdagen.

Enligt Busch Thor har Alliansen redan prövat sondera med Miljöpartiet. 

– Så vilken skillnad skulle det göra? Det var ju en alliansregering som vi skulle få till? Annie Lööf har varit tydligt med att hon inte gör anspråk på statsministerposten och att det skulle vara för Alliansens räkning, och det här har vi prövat, fortsatte KD-ledaren.

Att samarbeta med Miljöpartiet löser inte heller "matematiken" i riksdagen, enligt Busch Thor, eftersom Socialdemokraterna också måste stödja ett sådant alternativ. Den vägen är "död", menar hon.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kriminalvården chartrar privatplan åt intagna – "det mest humana"

Kan kosta 300.000 kr per resa. Lägger 100 miljoner om året på komfortabla transportsättet – mörkar allt.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Malmö kommun bjöd på ”vinterfest” – bara för sossar

Allmänheten mötte "kampanjande socialdemokrater i olika dräkter".. Nu tackar den S-styrda kommunen nej till en extern utredning av hur den hanterar väljarnas skattemedel.0 

Sol i Sverige på årets mörkaste dag

Ljust vintersolstånd idag.. Solen kommer på besök under årets ovanligt mulna december.0 

Vindkraften pekas ut som största förstörelsen av kapital i modern tid

Bolagen betalar för att få leverera el.. Dessutom gör trenden med allt högre verk att snurrorna helt enkelt blåser sönder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0