Centerpartiet: Sätt sexköpare i fängelse

Publicerad 28 maj 2021 kl 10.30

Politik. Sätt sexköpare i fängelse. Det kräver nu Centerpartiet med partiledaren Annie Lööf i spetsen.

Dela artikeln

Det är i en debattartikel som publicerats i Aftonbladet och Centerpartiets digitala kanaler som Annie Lööf och partiets rättspolitiske talesman Johan Hedin kräver skärpta straff för köp av sexuella tjänster.

"Samhället behöver tydligare än i dag, signalera att det inte accepterar betalda övergrepp vilket köp av sexuell tjänst är. Vi vill därför att straffet skärps och att normalpåföljden blir fängelse", skriver Lööf och Hedin i debattartikeln.

Partiet vill också att varje polisregion har en speciell arbetsgrupp som arbetar med sexualbrott och vill satsa mer på "ett ökat stöd till de kvinnor och barn som drabbas" av sexualbrott.

Centerpartiets utspel kommer efter ett halvår då partiets skakats av flera pedofilavslöjanden.

Se även: Centern och pedofilerna


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 264051321


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0 

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0