CIA: Mediebluff att Putin är sjuk

Publicerad 21 juli 2022 kl 12.07

Utrikes. CIA vidtar nu den ovanliga åtgärden att gå ut i media och dementera medieuppgifter som sprids om att Vladimir Putin är sjuk och på väg att dö.

Dela artikeln

I flera månader har tidningar som Aftonbladet och Expressen rapporterat att den ryske presidenten Vladimir Putin är nära att dö i cancer. Vissa amerikanska tabloider har fört fram liknande uppgifter.

Men det finns inga underrättelseuppgifter som tyder på att Vladimir Putin är sjuk, säger CIA-chefen William Burns.

– Vad vi kan se är han för frisk, säger Burns.

– Det finns många rykten om president Putins hälsa, konstaterar han också.

Burns reste själv till Moskva senast i november för att varna Ryssland för att invadera Ukraina. Men den ryske ledaren lyssnade inte.

– Putin tror verkligen på sin egen retorik. Jag har hört honom privat säga att Ukraina inte är ett eget land i flera år.


Familjen som flydde Sverige

Sverige tvångsplacerade henne hos arabisk bidragsfamilj. Då "kidnappade" pappan sina egna döttrar och flydde landet – nu talar hon ut i utländsk media.0 Plus

Här kampanjar hon mot "vita män" och "rasism". Men när fästmannen Hasan nekades PUT mördade han sin flickvän i protest.0 Plus

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

S-kvinnans hotfulla attack mot Allard: "Du ska få se"

Kaos igen i Örebro kommunfullmäktige. "Ska du hålla på och rycka telefonen också, din sjuka jävel?"0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.