USA-valet

Cruz: Trumps "politiska hantlangare" ligger bakom "smädelserna" i National Enquirer

Publicerad 25 mars 2016 kl 19.11

Utrikes. Presidentkandidaten Ted Cruz bemöter nu tabloiden National Enquirers anklagelser om att han ska ha haft utomäktenskapliga förbindelser med minst fem kvinnor.

Dela artikeln

"Jag vill vara mycket tydlig: Dessa angrepp är skräp", skriver Ted Cruz på Facebook.

Han pekar direkt ut rivalen Donald Trump som ansvarig för artikeln i National Enquirer.

"Att Donald J. Trump låter sina vänner på National Enquirer och sina politiska hantlangare springa hans ärenden visar att det inte finns någon gräns för hur lågt Donald kan sjunka."

"Dessa smädelser är helt felaktiga, de är kränkande för Heidi och mig, de är kränkande för våra döttrar", fortsätter han.

Enligt National Enquirer, som nyligen tog ställning för Trump på ledarplats, har Cruz haft "minst fem" älskarinnor, varav "en prostituerad och en lärarinna". Om det skulle finnas någon sanning i de anklagelserna skulle den republikanske presidentkandidaten, som profilerat sig som djupt kristen och konservativ, knappast ha något annat val än att hoppa av presidentkampanjen.

National Enquirer har tidigare avslöjat flera toppolitiker som varit otrogna. Bland annat demokratiske presidentkandidaten John Edwards, som hade en affär medan hans fru var döende i cancer.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 711406346


Varnish cache server

Kvinnorna fick sparken. Men nu har det beslutats att den grovt kriminelle irakiern ska ha flyktingstatus och slippa utvisning.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0