Satirikern Dan Park har dömts för åsiktsbrott vid en rad tillfällen.

Dan Park får fyra månaders fängelse – HD prövar inte fallet

Publicerad 24 juli 2019 kl 19.48

Kulturnyheter. "Hets mot folkgrupp"-domen på fyra månaders fängelse för gatukonstnären Dan Park står fast. Detta sedan Högsta domstolen valt att inte pröva fallet.

Dela artikeln

Malmö tingsrätt dömde i slutet av 2018 Dan Park till tre månaders fängelse för fem fall av hets mot folkgrupp och ett fall av förtal. Bakgrunden var att Park hade publicerat satirbilder på Twitter och på sin blogg.

Efter att målet överklagats till hovrätten dömdes konstnären där för ytterligare två fall av så kallad hets mot folkgrupp. Hovrätten skärpte straffet till fyra månaders fängelse.

Högsta domstolen har nu beslutat att inte meddela prövningstillstånd i målet, rapporterar SVT Nyheter Kultur.

Dan Park är känd för att häckla det politiskt korrekta svenska etablissemanget med sina gatuaffischer. Han har sedan tidigare dömts för åsiktsbrott vid en rad tillfällen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 220916090


Varnish cache server

Mer från Kulturnyheter

"Fräsch och modern" nyinspelning av Pippi Långstrump

"Ett drömprojekt.". Ännu en Astrid Lindgren-klassiker anpassas till nya förhållanden.0 

Linnés brev sålt för miljonbelopp – dyraste någonsin

"Makalöst resultat.". Inget svenskt brev har någonsin tidigare sålts för en sådan summa.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0 

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0