Sverigebilden

Danmark inför gränskontroller från Sverige för att "säkra danskarnas trygghet"

Publicerad 10 oktober 2019 kl 11.12

Utrikes. Den 12 november inför Danmark gränskontroller från Sverige. Detta för att säkra tryggheten i landet, bekräftar nu den danska regeringen.

Dela artikeln

Sverige är nu så pass farligt att Danmark känner sig tvingat att införa gränskontroller från grannlandet.

Detta bekräftades av den danska regeringen under presskonferens på torsdagen.

För att kunna säkra tryggheten är det "helt centralt" att stoppa den organiserade brottsligheten från Sverige, menar justitieminister Nick Hækkerup (S) .

Hækkerup nämnde en rad våldsdåd där svenska medborgare varit inblandade, däribland sprängningen av Skatteverket i Köpenhamn.

– Vi har kunnat se en oroande utveckling i Sverige de senaste åren med ett stort antal sprängningar och grov kriminalitet. Den utvecklingen får inte sprida sig till Danmark, sade Nick Hækkerup (S) under pressträffen.

Gränskontrollerna, som ingår i den danska regeringens "säkerhetspaket", kommer införas den 12 november.

– Vi ska säkra danskarnas trygghet, säger Hækkerup enligt TT/SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 237468223


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 237468224


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Åkessons öppna brev till C-ledaren: "Inga röda linjer"

Nu sträcker SD ut en hand till Thand Ringqvist. Vädjar om "förutsättningslöst samtal" med vänsterliberala partiet.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus