Sverigebilden
Jarl Feyling riktar sig direkt till Stefan Löfven, och menar att den danska och svenska socialdemokratin inte delar samma "verklighetsuppfattning".

Dansk socialdemokrat till svenska folket: "Rösta på SD"

Publicerad 25 augusti 2018 kl 16.03

Utrikes. Svenskarna bör rösta på Sverigedemokraterna. Det skriver den danske socialdemokraten Jarl Feyling i en debattartikel i Berlingske. Han menar att Sveriges statsminister saknar korrekt "verklighetsuppfattning" och att invandringen är så allvarlig att den kan sänka den nordiska välfärdsstaten.

Dela artikeln

Det är Jarl Feyling, andre suppleant i Köpenhamn för danska Socialdemokraterna, som nu uppmanar svenskarna att gå och rösta den 9 september.

Men inte på hans systerparti i Sverige – utan på Sverigedemokraterna.

Feyling menar att de svenska Socialdemokraterna inte tar problemen med invandringen på allvar, och blundar för den omfattande kriminalitet som gror ute i de mångkulturella förorterna.

Han riktar sig direkt till Sveriges statsminister Stefan Löfven:

"Du och jag är medlemmar i samma socialdemokrati, men i olika länder. Vi delar historia och ideologi, men sett från den andra sidan av sundet delar vi varken verklighetsuppfattning eller framtid", skriver Jarl Feyling i sin debattartikel fortsätter:

"Det har funnits en klyfta mellan våra partier som är rotad i våra olika förhållningssätt till flykting- och invandrarfrågan. En fråga vars politiska hantering blir avgörande för utvecklingen eller avvecklingen av våra värdefulla nordiska välfärdsstater."

Enligt Feyling måste Löfven helt ändra kurs i invandringsfrågan, annars förtjänar han inte svenskarnas röster.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0