Peter Springare
Demonstration till stöd för Peter Springare på Mynttorget i Stockholm.

Demonstration till stöd för Peter Springare i Stockholm

Publicerad 18 februari 2017 kl 12.33
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Ett 20-tal personer demonstrerar under lördagen på Mynttorget i centrala Stockholm till stöd för Örebropolisen Peter Springare.

Dela artikeln

Demonstrationen uppges inte vara organiserad utan har kommit till som ett spontant initiativ av medlemmar i Facebookgruppen Stå upp för Peter Springare.

– De började samlas vid elva-tolv, berättar en demonstrant som önskar vara anonym för Fria Tider.

– Det kommer fler människor, men det kommer inte bli någon gigantisk demonstration, fortsätter han.

Lokala ordnings­poliser uppges känna till demonstrationen, men centralt på polisens ledningscentral är den okänd och saknar tillstånd.

– Nej, det är ingenting som vi känner till, säger Sven-Erik Olsson på Stockholms­polisen till Fria Tider.

Däremot demonstrerar ett par hundra personer på Sergels torg i protest mot utvisningen av så kallade ensamkommande flyktingbarn från Afghanistan. Den demonstrationen är tillståndsgiven.

Under eftermiddagen idag demonstreras det även på Stortorget i Örebro till stöd för Peter Springare.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.