Hackerattacken mot Sony Pictures

Här är världens bästa film – trots att ingen sett den

Publicerad 21 december 2014 kl 18.26

Utrikes. Filmen "The Interview" har röstats fram som världens bästa film på Imdb.com (internet Movie Database) i protest mot att filmpremiären stoppats efter hackerattacken mot Sony Pictures. Detta trots att filmen ännu inte visats för publik.

Dela artikeln

Filmen har fått toppbetyget 10 av nästan 20.000 medlemmar som hörsammat ett upprop om att rösta upp filmen som en politisk markering. Officiellt pekas Nordkorea ut som ansvariga för förra månadens omfattande hacker-attack mot Sony Pictures. Syftet ska ha varit att stoppa filmen – en komedifilm om två amerikanska journalister som ska försöka mörda den nordkoreanska ledaren Kim Jong-Un.

USA överväger nu att åter placera det asiatiska kommunistlandet på en lista över länder som anses sponsra terrorism, en status som regeringen George W Bush upphävde 2008, skriver AP.

Alla är dock inte säkra på den officiella förklaringen att det är Nordkorea som ligger bakom hackerattacken. Den ansedda tekniktidskriften Wired publicerade tidigare i veckan en längre artikel där man skrev att USA:s anklagelser är svaga och ohållbara.

I artikeln lyfter Wired bland annat fram det faktum att Sony Pictures fick ett utpressningsbrev strax innan attacken där hackarna krävde pengar, men inga referenser gjordes då till vare sig Nordkorea eller filmen "The Interview". Tidningen påpekar dessutom att programvara användes vid attacken som tidigare använts vid en hackerattack mot ett saudiarabiskt oljebolag 2012 – en attack som USA då skyllde på Iran.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Iran: Inget samarbete med USA så länge de stöder Israel

Ayatollans nya bud.. "Samarbete är inte möjligt så länge USA fortsätter att stödja den fördömda sionistregimen."0 

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0