Hackerattacken mot Sony Pictures
Från filmen "The Interview".

"The Interview" släpps på internet

Publicerad 25 december 2014 kl 09.51

Utrikes. Sony Pictures valde att under julaftonskvällen släppa filmen "The Interview" på internet, meddelar Reuters.

Dela artikeln

Filmen gjordes under julaftonskvällen tillgänglig via olika betaltjänster på internet, men kunde bara några timmar efter det dessutom ses på ett flertal gratissidor.

Filmen är en komedifilm som handlar om två amerikanska journalister som värvas av CIA för att mörda Nordkoreas ledare Kim Jong-Un för att på så sätt skapa "förändring" i det slutna kommunistlandet.

Den har mötts med kraftiga reaktioner från Nordkorea och landet har fått skulden för en omfattande hackerattack mot Sony Pictures förra månaden. Attacken ska, enligt den amerikanska regeringen, ha utförts för att hämnas på Sony Pictures för att de skapat en film om att mörda Nordkoreas ledare.

Många är dock kritiska till den förklaringen och tror inte att Nordkorea låg bakom hackerattacken. Bland annat skrev det ansedda datormagasinet Wired en längre artikel tidigare i månaden där de lyfte fram omständigheter som tyder på att USA:s regering har fel. Vissa har till och med framfört teorin att attacken var arrangerad av Sony Pictures själva för att skapa publicitet kring filmen.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sverige ska skänka en femtedel av hela biståndet till Zelenskyj

Kiev skakas av korruptionsskandaler knutna till bistånd. Då presenterar Tidögänget största biståndsrockaden "någonsin i Sveriges historia".0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0