Organiserade tiggeriet
DYRT: Upp till 2 000 kronor kan romen på bilden ha behövt betala för att få tillstånd att sitta utanför Systembolaget på Folkungagatan på Södermalm och tigga.

DN: Flesta tiggarna "hyr" tiggarplatser av zigenarkungar – till ockerpris

Publicerad 5 oktober 2014 kl 14.05

Inrikes. Hur mycket skulle du tänka dig betala i månadshyra för en bit av Götgatan på trendiga Södermalm att tigga på? Upp till 2­000 kronor i månaden – om du är romsk proffstiggare. Det skriver DN.

Dela artikeln

DN har pratat med några romer, så kallade EU-migranter, som sitter på Stockholms gator och tigger. 

"En tiggare i ena hörnet. En tiggare i det andra. En tiggare utanför Coop. En vid Ica", förtydligar den liberala tidningen. 

Romerna berättar att de krävs på hyra för tiggarplatser på gatorna av ledare för de organiserade tiggarligor som anordnar resor från Rumänien och Bulgarien till Sverige. Enligt uppgifterna till tidningen kan hyran gå på mellan 400 och 2 000 kronor per månad och betalas till ledare för olika rom-grupperingar som "delat upp staden mellan sig".

–  Jag upplever ändå att en majoritet av tiggarna är systematiskt hitlockade och skuldsatta på något sätt, säger hjälparbetaren Bienvenido Flores till DN. 

Stockholm stads patruller rensar Södermalm på romer


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 7283141


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 7283142


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Tredje generationens invandrare mest kriminella

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus