Organiserade tiggeriet
Arkivbild.

Regeringens utredare ändrar sig – vill förbjuda tiggeri

Publicerad 24 april 2017 kl 17.41

Inrikes. 2015 sa han att ett förbud mot tiggeri inte är en lösning. Nu har Martin Valfridsson, då nationell samordnare för utsatta EU-medborgare, ändrat sig och vill att Sverige förbjuder tiggeri.

Dela artikeln

– Om du ska förbjuda tiggeri måste du antingen kriminalisera att be någon om hjälp eller kriminalisera givandet. Jag tycker inte att det är en bra lösning.

Så sa Martin Valfridsson till Sveriges Radio för två år sedan, när han var regeringens nationelle samordnare för utsatta EU-medborgare.

Samma år, 2015, skrev flera ledande tidningar, däribland Dagens Nyheter, att det organiserade tiggeriet är en "myt".

Men nu har Martin Valfridsson ändrat sig och vill plötsligt förbjuda tiggeriet – för att det är organiserat.

– Som vi pratar om så finns det grov kriminalitet i närheten av de här utsatta. Genom att förbjuda tiggeriet tror jag att man får betydligt bättre redskap från svensk sida att kunna komma åt detta, säger han till Studio Ett på måndagen.

Anledningen uppges vara en granskning från norska NRK, som åskådliggjort ett organiserat nätverk i Norge med cirka 140 personer, där personerna högst upp i hierarkin tjänar stora pengar på att tvinga rumänska medborgare till prostitution, tiggeri och stölder i norska Bergen.

Martin Valfridsson bekräftar också att det organiserade nätverket i Norge, som NRK kartlagt, liknar det han själv såg i Sverige under sin tid som nationell samordnare.

Valfridsson, som var regeringens samordnare fram till februari 2016, vill främst se ett tiggeriförbud för att skydda de som utnyttjas, säger han.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 212153868


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0