Hedersmordet i Hökarängen

Död kvinna ännu inte identifierad

Publicerad 3 juni 2016 kl 12.42
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Den kvinna som i måndagsförmiddag hittades mördad och nedgrävd i ett skogsparti i Hökarängen i Stockholm har ännu inte identifierats.

Dela artikeln

Trots att det gått fyra dagar sedan den döda kvinnan hittades är det inte fastställt vem hon är.

– Vi försöker undvika att spekulera, säger Stockholmspolisens presstalesman Lars Byström till Fria Tider och fortsätter:

– Den information vi har, och vi stämmer av med ansvariga utredare, det är att det är en kvinna, det har vi bekräftat. Dödsorsak är inte fastställd. Identitet är inte fastställd och vi har ingen skäligen misstänkt eller gripen.

Enligt en artikel i Dagens Nyheter som publicerades igår är den döda kvinnan en 16-årig asylsökande flicka från Afghanistan som ska ha hedersmördats och därefter begravts i skogen. Den 16-åriga flickan ska, enligt samma artikel, ha anmälts försvunnen redan i mars. Men det är något som Lars Byström inte kan vare sig bekräfta eller dementera.

– Jag har inga sådana uppgifter, jag har inte gått in och kollat vilka personer som är försvunna eller inte, säger han.

Han säger också att polisen tittar på personer som anmälts försvunna för att se om det kan röra sig om någon av dem.


Folkutbytet

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Polisen slog till mot Peter Sunde Kolmisoppi. Pirate Bay-profilen erbjuder idag tjänster åt våldsbejakande vänstergrupper.0 

Mer från Inrikes

Beskedet: "Vilma" är INTE psykiskt sjuk

Rönningemannen kan dömas till fängelse.. Det framgår av ett rättspsykiatriskt utlåtande.0 

Rekordfå internationella adoptioner

"Under 2024 var det endast ett 60-tal barn.". Nu adopteras främst vuxna – barnadoption har blivit en specialitet för lesbiska kvinnor.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0