Fallet Julian Assange

Domslut om Assange häktningsorder väntas nästa vecka

Publicerad 6 februari 2018 kl 18.31

Utrikes. Domslutet gällande häktningsordern mot Wikileaksgrundaren Julian Assange kommer den 13 februari. Kvarstår arresteringsordern kan han inte lämna Ecuadors ambassad utan risk för att gripas.

Dela artikeln

Julian Assange har begärt att häktningsordern mot honom ska hävas, men flera medier var på tisdagen snabba med att påstå att en brittisk domstol redan idag bestämt att hålla kvar den.

Assange svarade då på Twitter att domstolen bara behandlat den första av fyra punkter i hans ärende. Vinner han på någon av de andra punkterna faller ändå häktningsordern, menar han.

Wikileaksgrundaren anklagar därför en rad etablerade medier för "fake news".

Om arresteringsordern hävs kan Assange troligen riskfritt lämna den ecuadorianska ambassaden i London, där han suttit sedan juni 2012.

Domstolens beslut om häktningsordern kommer den 13 februari, skriver Assange i ett senare inlägg Twitter.

I mitten av januari i år beviljade Ecuador Julian Assange medborgarskap och krävde att han skulle få diplomatstatus för att kunna lämna ambassaden utan att gripas. Men det gick den brittiska regeringen inte med på, utan svarade i stället att Assange ändå borde lämna ambassaden och "möta rättvisan".

Redan i maj 2017 lades den svenska sexbrottsutredningen mot Julian Assange ned, men brittiska myndigheter har trots allt hotat gripa honom för att han tidigare brutit mot villkor om borgen. Assange är dock rädd för att han då kommer utlämnas till USA.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0