Filippinernas krig mot islamismen

Dutertes order: Spräng islamisterna i luften

Publicerad 15 januari 2017 kl 12.58
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Filippinernas president Rodrigo Duterte gav under lördagen order om att bomba sönder den ökända muslimska separatist­gerillan Abu Sayyaf som plågar sydvästra delarna av landet, skriver AP.

Dela artikeln

I sitt heliga krig använder sig gerillan dels av terrordåd men de kapar även båtar och tar dem ombord som gisslan. De kräver lösensumma för sina offer och om pengarna inte betalas ut blir offren halshuggna.

– Om det finns kidnappare och de försöker komma undan, bomba dem allihop, säger Duterte i ett tal och tillägger:

– Om de säger "gisslan". Tyvärr; "collateral damage".

Rebellerna ska alltså dödas tillsammans med sina eventuella offer, lyder ordern, och presidentens skämtsamma besked till dem som kidnappas är att de inte ska låta sig själva bli kidnappade.

Det kan låta hårt och blodigt, men Abu Sayyaf har kommit att bli en riktig plåga i de sydvästra delarna av Filippinerna. Den muslimska gerillan är allierad med Islamiska staten och använder terrorgruppens flagga som sin symbol. Extremisterna vill skapa ett kalifat på Mindanao, Filippinernas näst största ö. En majoritet av invånarna på ön, omkring 70 procent, är kristna katoliker. Runt 20 procent är muslimer.

Gerillan säger sig helst vilja kidnappa västerländska turister, men i brist på det blir deras offer för det mesta lokala fiskare. Och verksamheten är lukrativ. Under första halvåret förra året tjänade de muslimska extremisterna mer än 50 miljoner kronor på att kidnappa och kräva lösensumma för att släppa sina fångar.

Den filippinska militären utkämpar sedan 1990-talet ett krig mot Abu Sayyaf där landet får hjälp från såväl Indonesien som Malaysia. Även Vietnam har höjt beredskapen då vietnamesiska fiskare också utsatts för den beryktade gerillan, trots att landet ligger på andra sidan Sydkinesiska havet.

Och Rodrigo Duterte tycks ha bestämt sig, den muslimska gerillan ska utplånas från jordens yta.

– Om vi spränger dem varje dag så kommer det här upphöra, säger han.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 572475854


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 572475855


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0