Krisen inom polisen
Så här många polisbilar finns det i hela Dalsland.

En enda polisbil i hela Dalsland: "Katastrofalt"

Publicerad 7 juli 2017 kl 18.08

Inrikes. Sveriges polis går på knäna och i Dalsland har man bara pengar till en enda polisbil – i hela landskapet, skriver Expressen. En polisinspektör upplever det som att politiker inte tycker människor på landsbygden är lika mycket värda.

Dela artikeln

Dalsland ligger i Götaland i västra Sverige. Sammanlagt bor det över 50.000 människor i hela landskapet.

Men poliser finns det knappast lika gott om. Nu bevakas hela Dalsland, ett geografiskt område ungefär lika stort som Storstockholm, av en enda polisbild.

I flera av Dalslands kommuner finns det fler anställda på Systembolaget än hos polisen, visar en undersökningen enligt Expressen.

– Avfolkningen av poliser på landsbygden är katastrofal. Vi måste få tillbaka närpoliser här i Dalsland, för idag är det i stort sett tomt, säger 70-årige Göte Johansson, som själv nyligen tvingades stoppa en inbrottstjuv som var på väg att bryta sig in i ett vapenskåp i en villa, till Expressen.

Polisen själva larmar också om att de har så lite personal att de tvingas "ignorera brott" i landskapet.

Enligt polisinspektör Monica Lindberg känns polisbristen i Dalsland som att människoliv i landsbygd och glesbygd inte är lika mycket värda.

Det har till och med gått så långt att dalslänningarna bygger egna utryckningsfordon, med särskilda skyltar på taket och saftblandare, för att kunna rycka ut och lösa brotten själva.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Krävs på svar om S-kommuner som vägrar återvandring

Forssell: "Det är helsnurrigt". Flera S-kommunalråd vägrar samarbeta med regeringen om att återvandra bidragsinvandrare.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0