Turkiska hotet mot EU
Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan.

Erdoğans hot: Öppna Europa för 79 miljoner turkar – annars ska jag översvämma er med asylsökare

Publicerad 31 juli 2016 kl 17.49
Av Mattias Albinsson ✉

Utrikes. Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan upprepar nu hotet om att svämma över Europa med fler asylsökare från tredje världen om EU inte avskaffar visumkravet för turkiska medborgare.

Dela artikeln

Det är tyska Bild som citerar uppgifter från morgondagens upplaga av Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Tidningen har intervjuat Turkiets utrikesminister Mevlüt Cavusoglu som säger att EU nu får fram till oktober på sig att häva visumkravet. Därefter ska Turkiets 79 miljoner invånare fritt få resa in i EU, om inte kommer Turkiet öppna gränsen och återigen låta asylsökare välla in i Europa.

EU slöt under våren en överenskommelse med Turkiet om gemensamma gränskontroller och att byta invandrare med varandra. Asylsökare som ansågs ha flyktingskäl fick komma till EU i utbyte mot att de som inte har det skickas tillbaka.

Överenskommelsen fick en dramatisk effekt. Antalet nya invandrare som försökte ta sig över havet mellan Turkiet och Grekland sjönk drastiskt.

I uppgörelsen ingick även ett löfte om att låta turkiska medborgare få visumfrihet till Schengen, förutsatt att landet uppfyllde en rad villkor. Förra månaden stod det klart att Turkiet inte lyckats uppfylla villkoren, skrev The Telegraph då. Bland annat finns det brister i landets antiterror-lagstiftning.

I praktiken är det inget Schengenland som vill öppna gränserna så att 79 miljoner turkar kan resa in i Europa utan visum. Nyligen stoppade Tyskland, Frankrike och Italien ett förslag om att erbjuda Georgien visumfrihet, ett land med endast fem miljoner invånare.

EU befarar att visumfrihet skulle innebära att hundratusentals, eller till och med miljoner, turkar flyttar till Europa i förhoppning om att få ett bättre liv här på de europeiska skattebetalarnas bekostnad.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 689190323


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 689190324


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus