Asylkaoset

Etiopien ställer människosmugglare inför rätta

Publicerad 9 september 2015 kl 22.54

Inrikes. Åklagare i Etiopien har väckt åtal mot tre människosmugglare som smugglat afrikaner till Europa.

Dela artikeln

Två män, som identifierats som Umer Musa och Abdel Menan Adem, åtalas för sin inblanding i fyra etiopiers död i mars i år, skriver AP.

De två anklagas för att tillsammans med kumpaner i Sudan och Libyen ha tagit emot pengar för att med båt smuggla över de fyra etiopierna till Italien, men illegalerna drunknade istället på Medelhavet.

En tredje man, som uppges heta Mohammed Ahmed, åtalas även han för att ha försökt smuggla människor till Europa. Hans kunder kom dock aldrig fram till Medelhavet, istället blev de i april i år brutalt mördade av Islamiska staten i Libyen.

Etiopien rapporteras just nu göra tvärtemot vad många europeiska stater gör, man skärper sin lagstiftning mot människosmugglare för att få stopp på strömmen av illegaler till Europa och massdöden på Medelhavet.


Nyheter från förstasidan

Kyrkoherde dömd för fejkade nazisthot

Hotade sig själv och skyllde på NMR. Nu döms flyktingvurmande kyrkoprofilen till villkorlig dom.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Slemmige Obama äter upp svenska daggmaskar

Invasiva arten förstör ekosystemet.. Objudna gästen från Latinamerika kan bli ett stort problem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0