EU-möte: Avlyssnad surfhistorik avgör din kreditvärdighet

Publicerad 1 januari 2021 kl 11.16

Ekonomi. Banker bör avlyssna sina kunders surfvanor för att bättre kunna bedöma deras kreditvärdighet, enligt diskussioner mellan Internationella valutafonden (IMF) och EU:s centralbank ECB som hållits under hösten, skriver IMF på sin webbplats.

Dela artikeln

I en nyhetsuppdatering skriver IMF att bolag som sysslar med "fintech" löser problemet med att kunder som inte har haft ett kreditkort inte kan få några banklån, eftersom de saknar kredithistorik.

"Fintech löser problemet genom att avlyssna icke-finansiell information: Din webbläsartyp och hårdvara som används för att ansluta till internet, samt historiken från dina sökningar på nätet och dina onlineköp", skriver IMF.

Finansteknikbranschen kan sedan använda "artificiell intelligens" och maskininlärning för att räkna ut hur den avlyssnade informationen kan användas för att avgöra en persons kreditvärdighet. Kreditvärdigheten kan sedan överlåtas till banker, som kan använda den för att beräkna kreditbetyget på en enskild kund.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 964517512


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Ekonomi

Allt fler företag satsar på dyrare och sämre

"Moderniserar" villkoren för att tjäna mer.. Populära abonnemang försämras, blir dyrare och krånglas till.0 

Utbudschock efter lag om höjda bostadspriser

Reformen ser ut att få omvänd effekt.. Marknaden översköljs av sugna säljare när unga får låna mer.0 

Stockholmsbörsen rusar – med över 4 procent

Vapenvilan ger glädjeyra på marknaden.. Men stora frågetecken finns kring uppgörelsen med Iran.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0