EU-möte: Avlyssnad surfhistorik avgör din kreditvärdighet

Publicerad 1 januari 2021 kl 11.16

Ekonomi. Banker bör avlyssna sina kunders surfvanor för att bättre kunna bedöma deras kreditvärdighet, enligt diskussioner mellan Internationella valutafonden (IMF) och EU:s centralbank ECB som hållits under hösten, skriver IMF på sin webbplats.

Dela artikeln

I en nyhetsuppdatering skriver IMF att bolag som sysslar med "fintech" löser problemet med att kunder som inte har haft ett kreditkort inte kan få några banklån, eftersom de saknar kredithistorik.

"Fintech löser problemet genom att avlyssna icke-finansiell information: Din webbläsartyp och hårdvara som används för att ansluta till internet, samt historiken från dina sökningar på nätet och dina onlineköp", skriver IMF.

Finansteknikbranschen kan sedan använda "artificiell intelligens" och maskininlärning för att räkna ut hur den avlyssnade informationen kan användas för att avgöra en persons kreditvärdighet. Kreditvärdigheten kan sedan överlåtas till banker, som kan använda den för att beräkna kreditbetyget på en enskild kund.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0