Asylkaoset

EU-plan ska stoppa invandring via Turkiet

Publicerad 4 oktober 2015 kl 16.32

Utrikes. Ökad kustbevakning i Egeiska havet och i den grekiska övärlden ska få stopp på den illegala invandringen från Turkiet. EU-kommissionen vill nu enas med Turkiet om att repatriera invandrare till stora flyktingläger som ska byggas på turkisk mark, skriver tyska FAZ i sin söndagsupplaga.

Dela artikeln

Enligt FAZ ska både grekisk och turkisk kustbevakning patrullera Egeiska havet under översyn av EU:s gränsskydds­myndighet Frontex, enligt planen. De invandrare som påträffas ska sedan repatrieras till Turkiet.

Hittills har de operationer som Frontex genomfört på Medelhavet inte inneburit något gränsskydd, eftersom invandrarna som påträffas på havet istället plockas upp av myndigheterna och får skjuts in i EU. Men nu blir det alltså ändring på det, om EU-kommissionen lyckas komma överens med sina turkiska motparter på måndag, när Turkiets president Recep Tayyip Erdogan besöker Bryssel.

EU-kommissionen ska ha utarbetat förslaget tillsammans med Tyskland och Frankrike.

Totalt ska de nya turkiska lägren ha kapacitet för två miljoner invandrare, vilket EU-kommissionen räknar med att kommer att innebära en slutet för den illegala invandringen via länder som Ungern och Österrike till Tyskland och Sverige.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 848400173


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 848400174


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Är franska presidentfrun egentligen en man?. Oroväckande teori eller högerextremt trams?0 

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0