Drevet mot yttrandefriheten
Arkivbild.

EU vill ta fram "oberoende nätverk" mot falska nyheter

Publicerad 26 april 2018 kl 16.02

Utrikes. EU-kommissionen vill nu att det ska bildas ett "oberoende nätverk av faktagranskare" på internet för att stoppa så kallade falska nyheter, rapporterar TT på tisdagen. Funkar inte det så väntar hårdare lagstiftning.

Dela artikeln

Det är EU-kommissionen som vill att det ska bildas ett "oberoende nätverk" på internet där så kallade "faktagranskare" ska arbeta med att hindra spridandet av fake news.

Syftet verkar bland annat vara att stoppa politiska påverkanskampanjer mot europeiska val.

EU-kommissionen vill också att "falska konton" i sociala medier ska raderas, och att möjligheterna för vissa aktörer att använda riktad politisk reklam mot Europas befolkningar ska inskränkas.

Dock bedyrar man att det inte handlar om censur, utan lanserar kampanjen under andra förskönande uttryck.

– Vi talar inte om att censurera innehåll eller begränsa yttrandefriheten. Vi talar om att förstärka öppenhet, spårbarhet och ansvar. Vi kan och bör vidta åtgärder utan att underminera våra grundläggande värderingar, sade EU:s säkerhetskommissionär Julian King på en presskonferens i Bryssel enligt TT.

Men fungerar inte detta, och börjar inte nätjättarna själva bekämpa falska nyheter, trollkonton och annat oönskat material på nätet, överväger EU-kommissionen att stifta hårdare lagar.

Nästa år genomförs det nionde Europaparlamentsvalet i EU:s medlemsstater, och då måste unionen var extra vaksam inför yttre påverkanskampanjer, menar digitalkommissionären Mariya Gabriel. Därför är det hög tid att agera nu, förklarar hon i ett uttalande.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Handelsbanken: "Bortom Trumps dimridåer" växer den svenska bostadsbubblan som vanligt

Tror på fyra procents prisökningar i år.. Att det svenska bolåneundret skulle vara på dekis är bara en Trump-bluff, enligt chefsekonomen Christina Nyman.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Svenskar ombord på sjunken ubåt

Skräckscener när turistubåten Sindbad sjunker utanför Egypten.. Hittills har sju personer bekräftats döda – varav två barn.0 

Lagförslaget: Skicka politikernas barn först till fronten

Han har fått nog av krigshetsen.. "Politikerna drar inte in landet i onödiga krig om deras egna barns liv står på spel."0 

Tyska Greta klassas som kriminell

Myndigheterna slår till mot klimatgänget i Letzte Generation.. Fem åtalas nu för att ha "bildat en kriminell organisation".0 

Här kraschar planen i luften under franska showen

Video: Störtar i eldhavet.. Planen tillhörde anrika Patrouille de France.0 

Vetenskap

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0