Drevet mot yttrandefriheten
Arkivbild.

EU vill ta fram "oberoende nätverk" mot falska nyheter

Publicerad 26 april 2018 kl 16.02

Utrikes. EU-kommissionen vill nu att det ska bildas ett "oberoende nätverk av faktagranskare" på internet för att stoppa så kallade falska nyheter, rapporterar TT på tisdagen. Funkar inte det så väntar hårdare lagstiftning.

Dela artikeln

Det är EU-kommissionen som vill att det ska bildas ett "oberoende nätverk" på internet där så kallade "faktagranskare" ska arbeta med att hindra spridandet av fake news.

Syftet verkar bland annat vara att stoppa politiska påverkanskampanjer mot europeiska val.

EU-kommissionen vill också att "falska konton" i sociala medier ska raderas, och att möjligheterna för vissa aktörer att använda riktad politisk reklam mot Europas befolkningar ska inskränkas.

Dock bedyrar man att det inte handlar om censur, utan lanserar kampanjen under andra förskönande uttryck.

– Vi talar inte om att censurera innehåll eller begränsa yttrandefriheten. Vi talar om att förstärka öppenhet, spårbarhet och ansvar. Vi kan och bör vidta åtgärder utan att underminera våra grundläggande värderingar, sade EU:s säkerhetskommissionär Julian King på en presskonferens i Bryssel enligt TT.

Men fungerar inte detta, och börjar inte nätjättarna själva bekämpa falska nyheter, trollkonton och annat oönskat material på nätet, överväger EU-kommissionen att stifta hårdare lagar.

Nästa år genomförs det nionde Europaparlamentsvalet i EU:s medlemsstater, och då måste unionen var extra vaksam inför yttre påverkanskampanjer, menar digitalkommissionären Mariya Gabriel. Därför är det hög tid att agera nu, förklarar hon i ett uttalande.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 57179797


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Utrikes

Hamas ber Iran sluta attackera USA-allierade

Spricka mellan Israels fiender.. Irans president förnekar samtidigt att landet riktar attacker mot grannländer.0 

Sex amerikanska soldater döda i "flygolyckan"

Nya dödsfall för Washington under pågående kriget.. Iranstödd milis tar på sig dådet – men enligt Pentagon var det en olycka.0 

USA flyttar luftförsvar från Europa till Mellanöstern

Efter protesten från Sydkorea.. Nu framkommer att även lagren i Europa måste användas för att klara nya kriget.0 

Så många skadade har fått sjukhusvård sedan kriget startade. Kraftig censur gör att få bilder på förödelsen i Tel Aviv kommer ut.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0