Inbördeskriget i Syrien och Irak

Evakuering av Aleppo har återupptagits

Publicerad 18 december 2016 kl 14.57
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Evakueringen av rebeller och civila i östra Aleppo har återupptagits, skriver den syriska nyhetsbyrån Sana.

Dela artikeln

25 bussar rapporteras ha skickats till den belägrade halvan av staden. Sana, som står den syriska regeringen nära, beskriver dem som evakueras som "terroristerna och deras familjer".

Fler bussar uppges vara på väg för att bistå evakueringen. Sammanlagt handlar det om ett hundratal bussar som ska delta i evakuerandet.

Evakueringen övervakas av Röda halvmånen i Syrien och Internationella Rödakorskommittén.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 896151982


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Utrikes

Slovakien stämmer EU om förbud mot rysk gas

Landets vetorätt kördes över.. Nu ska EU-domstolen pröva om det var lagligt.0 

S i Flen går emot partilinjen om Gaza

Kritiserar "regeringens" Israellojala tonläge.. Men i praktiken är utspelet en känga även mot den egna partiledningen.0 

Trump "förbjuder" Israel att bomba Libanon

"Nu får det vara nog!!!". USA:s president hävdar att han bestämmer över Benjamin Netanyahu.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0