Underhåll pågår: Den 22 december uppdateras Fria Tider kanske inte som vanligt.

Expressen tvingas spara 115 miljoner till

Publicerad 2 februari 2020 kl 09.56

Media. På grund av vikande annonsintäkter tvingas vänstertidningen Expressen spara ytterligare 115 miljoner kronor, rapporterar Dagens Media.

Dela artikeln

Expressen har sedan i höstas ett sparprogram på 40-45 miljoner kronor, vilket har lett till att 20 tjänster har försvunnit, skriver Breakit.

Nu ska alltså ytterligare 115 miljoner kronor sparas.

– Det är förstås väldigt dystert och inte klackarna i taket om man säger så, säger Expressens fackordförande Jan Spångberg till Dagens Media.

Klas Granström, tillförordnad chefredaktör på Expressen, bekräftar att kostnaderna behöver minska med över 100 miljoner kronor på årsbasis. Han säger till Dagens Media att han har förståelse för att tidningens medarbetare är oroliga. Hur många som kommer få sparken den här gången kan han dock inte säga i nuläget.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Knarkrazzian mot Reinfeldt

Efter knarkrazzian. Se själv: Allt material från Fredrik Reinfeldts lägenhet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Vänsterliberal tidning nedsmetad med bajs

Inte heller chefredaktörens rum på VLT skonades.. "Det är väldigt många som är upprörda och ledsna och äcklade."0 

Nerikes Allehanda står på sig: "Oerhört viktig granskning"

Lokaltidningens chefredaktör tillbaka – efter att ha gått under jorden.. Anklagar nu Markus Allard för att vara ett högerextremt "hot mot demokratin" som driver en "trollfabrik".0 

Vance: EU planerar ge X miljardböter för bristande censur

Vicepresidenten markerar mot DSA-lagen.. "EU borde stödja yttrandefrihet, inte attackera amerikanska företag."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0