Cissi Wallin.

Expressen värvar Cissi Wallin: "En vinstlott"

Publicerad 31 januari 2020 kl 05.45

Media. Feministen Cissi Wallin, som nyligen dömdes för grovt förtal av Aftonbladets Fredrik Virtanen, blir nu ny krönikör i Expressen.

Dela artikeln

– Expressen är nyfikna och publicistiskt modiga. Det kändes avgörande när jag tackade ja. Jag känner att detta är en vinstlott, både för mig och Expressen, säger Cissi Wallin i en kommentar till tidningen.

Den 34-åriga feministen dömdes så sent som i december i tingsrätten för för grovt förtal av Aftonbladetprofilen Fredrik Virtanen. Detta efter att hon i samband med metoo-kampanjen hösten 2017 anklagat Virtanen för att ha drogat och våldtagit henne år 2006.

Påföljden blev villkorlig dom och dagsböter och Cissi Wallin dömdes också att betala ett skadestånd på totalt 90.000 kronor till Virtanen. Domen har överklagats av både Cicci Wallin och Fredrik Virtanen, som vill ha ett högre skadestånd.

Klas Granström, tillförordnad chefredaktör och ansvarig utgivare på Expressen, säger att "Cissi Wallins perspektiv på samhällsutvecklingen blir ett starkt tillskott" till tidningens krönikor.


Nyheter från förstasidan

Sverige ska skänka en femtedel av hela biståndet till Zelenskyj

Kiev skakas av korruptionsskandaler knutna till bistånd. Då presenterar Tidögänget största biståndsrockaden "någonsin i Sveriges historia".0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Vance: EU planerar ge X miljardböter för bristande censur

Vicepresidenten markerar mot DSA-lagen.. "EU borde stödja yttrandefrihet, inte attackera amerikanska företag."0 

Journalistutbildningen pausas – är för dålig

Chock när JMK:s journalistprogram stoppar antagningen.. "Studenterna är förda bakom ljuset och beslutet fattades bakom vår rygg."0 

Svenska mediechefer polisanmäler Mark Zuckerberg – för "grov kriminalitet"

Utgivarna har fått nog av bluffannonserna.. "Häpnadsväckande att ett av världens största bolag tillåts tjäna stora summor genom att fortsätta förmedla kriminalitet."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0