Extremvänstern får Olof Palmepriset

Publicerad 29 januari 2021 kl 09.14

Inrikes. Vänsterextrema Black Lives Matter tilldelas nu Olof Palmepriset. "BLACK LIVES MATTER!" dundrar Palmefonden på sin hemsida. Priset delas ut på Palmes födelsedag.

Dela artikeln

Vänsterextrema Black Lives Matter, som ledde månader av våldsamma kravaller i USA förra året, tilldelas nu Olof Palmepriset.

Organisationen, som i grunden är marxistisk, har bland annat påstått att vita är "genetiskt defekta" och kan "utrotas".

Kravallerna eskalerade efter gripandet av den grovt kriminelle afroamerikanen George Floyd, som senare avled på sjukhus.

Media anklagades för "lögn" och "manipulation" av händelsen, efter att filmen på hela gripandet släppts.

Även i Sverige ledde gruppens demonstrationer till våld och förstörelse.

BLM har upprepade gånger hyllat mord på vita.

"Black Lives Matter har blivit den rousseauiska lynchmobben i vår tid. Genom att inte veta någonting och vägra veta någonting om sin egen och andras historia är BLM den farligaste formen av totalitarism, som snabbt reducerar sig till nästa form av stalinism och islamism", skrev Alexander Bard i ett kritiskt inlägg på Twitter förra sommaren.

Priset, som alltså är uppkallat efter Socialdemokraternas förre partiledare Olof Palme, sker på lördag, Palmes födelsedag.

"Den resonans som afroamerikanernas protester fått internationellt visar att när människor på grund av sin hudfärg utsätts för våld och diskriminering så handlar det om globala hot mot människors värdighet och grundläggande mänskliga rättigheter. BLACK LIVES MATTER!", skriver Palmefonden på sin hemsida.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0