USA-kravallerna

Extremvänsterns budskap: "Ät de rika"

Publicerad 2 juni 2020 kl 12.00

Utrikes. Vänsterextrema Black Lives Matter ropade "ät de rika" när de demonstrerade i rika Beverly Hills, uppger RT.

Dela artikeln

Kravallerna i USA fortsätter och det senaste dygnet har poliser på flera platser i landet skjutits.

I Las Vegas ska en polis ha skjutit i huvudet i samband med en vänsterextrem Black Livs Matter-demonstration i staden, enligt lokala medier.

I St Louis har fyra polis bland annat fått skattskador i benen.

Black Lives Matter har även demonstrerat i rika Beverly Hills i Kalifornien, där landets kändiselit bor.

Där var organisationens budskap "ät de rika".

"Detta är vad Hollywood får för sin godhetssignalering och pseudosocialistiska uppmuntran, som till och med går så långt som till att finansiera borgen för plundrare och upprorsmakare. Socialismen har konsekvenser. Middagsklockan har ringt och ni står på menyn", skriver en person i kommentarsfältet.


Nyheter från förstasidan

Bråk med FBI när Trump vill mörka Epstein-dokument

Klippta övervakningsvideon kan bli droppen. Nya FBI-vicechefen överväger avgå i protest mot justitiedepartementets mörkande.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0