Fågelinfluensa

Fågelinfluensa: Nytt fall i Skåne

Publicerad 24 maj 2018 kl 20.38

Inrikes. Ett fall av fågelinfluensa av typen H5 har konstaterats vid en anläggning som föder upp fasaner i Arlöv utanför Malmö.

Dela artikeln

Proverna är analyserade av Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA.

– Detta virus är lågpatogent, det vill säga mindre sjukdomsframkallande än de så kallade högpatogena fågelinfluensavirus som påvisats i Sverige vid ett flertal tillfällen under de senaste åren. Lågpatogena virus kan dock under vissa omständigheter omvandlas till högpatogena, vilket är huvudanledningen till att också utbrott med lågpatogen fågelinfluensa kontrolleras, säger Karl Ståhl, biträdande statsepizootolog på SVA, i ett pressmeddelande.

När det gäller den smittade anläggningen för fasanuppfödning har Jordbruksverket nu beslutat om tillträdesförbud. Där råder särskilda restriktioner, som innebär att inga djur eller djurprodukter får lämna eller komma in till anläggningen.

Jordbruksverket har också beslutat att införa ett kontrollområde med en kilometers radie kring gården.

 


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 768485504


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Norlén får fortsätta som talman

Vänsterpartiets markering.. M-veteranen slog S kandidat i omröstningen.0 

"Valförlusten orsakades av SD:s eget beteende"

För mycket lyxyachter, limousiner och bimbos.. Borde ha satsat på invandringskritik istället, enligt en utländsk analys.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus