Fågelinfluensa

Fågelinfluensan sprider sig

Publicerad 6 december 2016 kl 14.27

Inrikes. En havsörn från Gotland samt två skrattmåsar och en kråka från Malmö som hittats sjuka eller döda bar på fågelinfluensa av typen H5. Det visar den analys av fåglarna som nu gjorts av Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA).

Dela artikeln

I november påvisades fågelinfluensa H5N8 på en knipa och på en stor fjäderfäbesättning i Skåne, som nu har förintats. Denna typ av fågelinfluensa har aldrig smittat till människa. Tidigare fynd på vildfågel i det pågående utbrottet har dominerats av fall på sjöfågel, men även andra arter kan drabbas som denna gång.

– Fynden stödjer den bild vi har från andra europeiska länder att fågelinfluensa har en omfattande spridning bland vilda fåglar, säger Karl Ståhl, biträdande statsepizootolog vid SVA i ett utskick.

De nya fynden, som visar på större spridning av fågelinfluensa i landet, gjordes i samband med SVA:s ordinarie fallviltsövervakning.

– Myndigheternas gemensamma arbete fokuserar på att motverka spridning av smitta från vilda fåglar till tamfågelbesättningar. Sedan tidigare ska tamfåglar i hela landet hållas inomhus för att minimera kontakt med vilda fåglar. Alla som håller fåglar behöver fortsatt vara vaksamma på sjukdomstecken hos fåglarna och vara mycket noggranna med smittskyddet i sina besättningar, säger Lena Hult, smittskyddssamordnare vid Jordbruksverket.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 114901981


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 114901982


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Snoppviftande barnamördare sprider skräck på kvinnofängelset

Kriminalvården har placerat Abdelshahed bland riktiga kvinnor. Trots att han är "lång, bred och skäggig och går runt och visar snoppen" på kvinnoanstalten i Ystad.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Sverige slår rekord hos Kronofogden

"Har konsumerat mer än de haft råd med".. Men många beviljas skuldsanering och behöver inte betala någonting alls.0 

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus