Facebook släcker ned ansiktsigenkänning

Publicerad 5 november 2021 kl 09.21

EU. Facebook ska stänga ned sitt system för ansiktsigenkänning och kommer i samband med det radera ansiktsmallar för över en miljard människor, uppger bolaget. Detta sedan EU:s dataombudsman EDPS förklarat krig mot tekniken.

Dela artikeln

Meta, som Facebook numera heter, kommer att stänga ner ansiktsigenkänningssystemet på Facebook under de kommande veckorna.

De användare som valt att vara med i systemet kommer framöver inte att automatiskt bli igenkända i foton eller videor på sajten. Tidigare hade var tredje användare godkänt att Facebook identifierar dem med ansiktsigenkänningsmallar, exempelvis för att få larm om någon laddar upp bilder föreställande en själv eller om någon försöker kapa ens identitet.

Även Automatic Alt Text (AAT) funktionen, som skapar beskrivningar av bilder för blinda Facebook-användare, kommer att sakna funktionen för att identifiera individer i bilderna framöver.


Nyheter från förstasidan

LO:s chefsekonom: SVT sprider myter om att Sverige behöver ökad invandring

Torbjörn Hållö sågar statliga jättens nya bluff. "Sverige behöver inte ökad invandring, vi behöver få de 500.000 arbetslösa i arbete."0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0