Facebook släcker ned ansiktsigenkänning

Publicerad 5 november 2021 kl 09.21

EU. Facebook ska stänga ned sitt system för ansiktsigenkänning och kommer i samband med det radera ansiktsmallar för över en miljard människor, uppger bolaget. Detta sedan EU:s dataombudsman EDPS förklarat krig mot tekniken.

Dela artikeln

Meta, som Facebook numera heter, kommer att stänga ner ansiktsigenkänningssystemet på Facebook under de kommande veckorna.

De användare som valt att vara med i systemet kommer framöver inte att automatiskt bli igenkända i foton eller videor på sajten. Tidigare hade var tredje användare godkänt att Facebook identifierar dem med ansiktsigenkänningsmallar, exempelvis för att få larm om någon laddar upp bilder föreställande en själv eller om någon försöker kapa ens identitet.

Även Automatic Alt Text (AAT) funktionen, som skapar beskrivningar av bilder för blinda Facebook-användare, kommer att sakna funktionen för att identifiera individer i bilderna framöver.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från EU

EU vill chockhöja priset på vitt snus

Hemliga dokumenten.. "Ett dråpslag om det här skulle gå igenom."0 

EU stämmer länder som vägrar införa nätcensurlag

Fem medlemsländer dras inför EU-domstolen.. Har brustit i implementeringen av DSA-lagen, som ska säkra massiv politisk censur på sociala medier.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0