Asylbränderna

Fängelse för mordbrand på asylboende

Publicerad 18 oktober 2015 kl 18.34

Inrikes. En asylsökande kvinna tände i september eld på sitt asylboende på en ort utanför Skellefteå. Tidigare hade hon även riktat dödshot mot en polis och förstört en annan kvinnas mobiltelefon. I veckan föll domen mot 36-åringen: fängelse i två år för mordbranden och övriga brott.

Dela artikeln

Kvinnan härstammar från Djibouti i Afrika och ansökte om asyl i Sverige i februari. Redan efter ett drygt halvår i landet som asylsökare så har den 36-åriga kvinnan hunnit med att begå flera våldsbrott.

I maj hamnade hon i konflikt med en annan kvinna på sitt asylboende. Det slutade med att 36-åringen slog sönder den andra kvinnans mobiltelefon genom att kasta den i golvet upprepade gånger. Hon åtalades också för att ha gett henne en örfil.

När polisen vid det tillfället skulle göra ett ingripande mot 36-åringen så hotade hon att döda en polisman. Dödshotet mot polisen ville hon bortförklara genom sviktande minne till följd av "berusning och trauma".

Narkotikabrottet, som är ringa, gällde narkotikaklassade tabletter kvinnan innehaft i somras.

Mordbranden i lägenheten tillhörande asylboendet nekade den afrikanska kvinnan till att ha utfört uppsåtligen. Men enligt domstolen finns trovärdiga uppgifter från vittnen som talar för att kvinnan anlagt branden med uppsåt. Uppgifterna får också stöd av den brandorsaksundersökning som presenterats som bevis i målet.

De fyra brott som kvinnan döms för är således mordbrand, hot mot tjänsteman, skadegörelse och ringa narkotikabrott. Hon frias dock från åtalspunkten gällande den ringa misshandeln eftersom stark stödbevisning saknas.

Skellefteå tingsrätt dömer henne till fängelse i två år. Hon ska också betala skadestånd på 2.000 kronor till kvinnan vars mobiltelefon hon hade sönder.

Men 36-åringen kan även i fortsättningen se fram emot att kunna leva på svenska skattebetalare. Migrationsverket har nämligen inte kunnat säga med säkerhet om det finns hinder mot att den nu flerfaldigt brottsdömda kvinnan utvisas till sitt hemland. Av den anledningen väljer tingsrätten att låta kvinnan stanna kvar i Sverige efter avtjänat straff.

I väntan på att domen vinner laga kraft ska kvinnan stanna kvar i häktet.


Nyheter från förstasidan

Fick asyl som homosexuell – häktad för att ha våldtagit kvinna

Sydde ihop munnen för att få stanna i Sverige. Politikerna körde över både Migrationsverket och domarna och gav mannen asyl.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Mer från Inrikes

Kristersson hyllar EU-avtal för ökad indisk invandring

"Utmärkta nyheter.". SD markerar samtidigt avstånd mot överenskommelsen med Indien.0 

Efter våldtäkterna: Registerkontroll i äldrevården

Ja i riksdagen.. Kontroller ska även göras för ledande befattningar i kommuner.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0