Korankravallerna

Fem till gripna för korankravaller

Publicerad 3 april 2024 kl 10.42

Inrikes. Ytterligare fem personer har den här veckan frihetsberövats till följd av koranupploppet i Sveaparken i Örebro påsken 2022. De misstänks för grovt sabotage mot blåljusverksamhet.

Dela artikeln

Alla fem är män bosatta i Örebro län. De är 18, 18, 19, 22 respektive 26 år gamla.

Totalt har i nu 157 personer delgivits misstanke om brott i samband med upploppet, som uppstod istället den koranbränning som var planerad att ske då den 15 april 2022.

De nu anhållna angrep och störde polisen i deras arbete genom våld och hot om våld. Även polisfordon och polishundar skadades under upploppet.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.