Feminism på heltid för Maud Olofsson

Publicerad 31 januari 2012 kl 23.00

Politik.Förra centerledaren Maud Olofsson har blivit utsedd till ordförande i en av fyra undergrupper till den amerikanska utrikesministern Hillary Clintons grupp för kvinnligt företagande och ledarskap, skriver E24.

Gilla artikeln på Facebook

Till TT säger den forna C-ledaren att det är mycket hedrande att få ingå i Hillarys stab, som ska arbeta fram förslag på hur man kan stärka kvinnligt ledarskap och företagande.

– Det finns en frustration över att internationella organ inte agerar tillräckligt mycket för att göra det, säger Maud Olofsson till TT från Washington.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Så påverkas ekonomin av Israels anfall mot Iran. Även priset på guld och andra "trygga" tillgångar ökar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0