Feministisk kritik mot Tidö-förslaget att ersätta ordet kvinna med "den som är gravid"

Publicerad 6 februari 2025 kl 14.44

Inrikes. Tidöregeringens utredning om abortlagstiftningen föreslår att termen "kvinna" ska bytas ut mot "den som är gravid" i lagtexten. Förslaget möts dock av hård kritik från Sveriges Kvinnoorganisationer, som menar att det riskerar att osynliggöra kvinnors roll.

Dela artikeln

– Jag vänder mig mot att kvinnor är omoderna, säger Susannah Sjöberg, generalsekreterare för Sveriges Kvinnoorganisationer till Aftonbladet.

Hon kritiserar utredningens förslag och menar att det reducerar kvinnor till en funktion snarare än att erkänna deras centrala roll i abortlagstiftningen. Enligt Susannah Sjöberg är detta en del av en bredare trend där kvinnan systematiskt byts ut i språket.

– Det blir ett problem där när man börjar tala könsneutralt eftersom man börjar osynliggöra kvinnan roll i reproduktionen. Abortlagstiftningen handlar om kvinnor, säger hon, slår hon fast.

Utredningen föreslår också att begrepp som "havandeskap" ska ersättas med "graviditet", och att "utföra abort" ska skrivas om till "göra abort".

Utöver de språkliga förändringarna vill utredaren även möjliggöra att aborter kan genomföras i hemmet. Sveriges Kvinnoorganisationer uttrycker också oro över vad detta kan innebära för kvinnors säkerhet, eftersom det kan öppna för att en man tvingar en kvinna att göra abort mot hennes vilja.

Regeringens utredning har lämnats över till sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD), och det återstår att se om de kontroversiella förslagen kommer att gå igenom.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jägareförbundets ordförande hoppar av – till SD

"Fått ett erbjudande som jag har tackat ja till." Peter Eriksson har erbjudits riksdagsplats och toppuppdrag för SD.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.